Som medlem i KKV Varberg (tidigare Varbergs Konstnärsförening) brukar jag varje vinter delta i den årliga julutställningen, vanligtvis en mycket uppskattad tillställning med många besökare. I år blev det dock inte riktigt som vanligt. På grund av den satans pandemin och de restriktioner den medför, gick det inte att hålla en vanlig vernissage. Istället fick det bli en digital variant med livesändning från Galleri Hamnmagasinet och en filmad rundvandring bland alla verken.
Temat för årets julutställning är 999:-, vilket även innebär att samtliga verk är till salu för 999 kr. En guldgruva för alla julklappsköpare som söker efter en riktigt unik och speciell gåva till någon de håller kär!
Jag hade sett fram emot att vakta utställningen någon lördag framöver, och tänkte då passa på att bjuda in alla jag känner till att komma och titta på både mina och de andras bilder. Som det ser ut just nu är det osäkert om det kommer att bli så, men hoppet är inte helt ute. Ifall restriktionerna hävs efter den 24 november, kommer utställningen att öppna för besökare.
För att få aktuell information om utställningen, kolla in kkv_varberg på Instagram eller KKV Varberg på Facebook.
Den som är intresserad av att köpa något från utställningen är välkommen att mejla till: konstnarsforeningen@hotmail.com.
Mina målningar:



Teknik: akryl
Pris: 999 kr
Fina målningar!
GillaGilla
Tack! 🙂
GillaGilla
Fin och spännande sida du har! 🙂
GillaGilla
Tack, roligt att höra! 🙂
GillaGilla